Návod na ePSXe poprvé - nastavení

Článek z

ePSXe (Enhanced PSX Emulator) je program na PC (emulátor), pomocí kterého lze emulovat herní konzoly Playstation 1. Zprovoznění není sice nějak těžké, avšak bez cizí pomoci se na to přichází těžko. Jak teda ePSXe správně nastavit, aby se na něm dali smažit super hry jako například Final Fantasy IX, která nikdy v jiné verzi než na PSX nevyšla?

1) V prvním případě budete potřebovat tyto tři věci:

2) Program někam rozbalte a do složky bios nakopírujte soubory biosu. Do složky plugins zase nakopírujte soubory z balíku pluginů.

3) Spuštením souboru ePSXe.exe spustíme program a vyskočí na nás okno průvodce nastavením.

4) Dáme config >> a objevíme se v okně, kde se nastavuje bios.

nastavení biosu v ePSXe

Výrobce doporučuje jeden z biosů scph1001 či scph7502, co nastavíte nechám na vás, mě to šlo vždycky s jakýmkoliv ;).

5) Po kliknutí na next se objevíme v nejduležitější části nastavení - výběr grafického pluginu.

ePSXe - výběr grafického pluginu

Podle značky vaší grafické karty vyberte jeden z grafických pluginů.

  • GeForce či staré TNT karty - Pete's OpenGL2 Driver
  • Matrox G200/G400 - Petes's D3D DirectX6 Driver
  • Ati Rage karty - Pete's D3D DirectX7 Driver
  • Voodoo 3dfx - Lewpy Glide

Pokud nevíte co máte za kartu, nebo žádná z nich nevyhovuje, doporučuju nejdřív zkusit Pete's OpenGL2 Driver.

Kliknutím na Config se dostaneme do nastavení grafiky.

ePSXe - nastavení grafiky

Zde si můžeme nastavit rozlišení obrazovky či spouštění v okně, nebo fullscreenu, osobně doporučuju to okno, protože se pak třeba daleko rychleji dostanete z hry do windows. Možná, že je to pak ale hardwarově pak náročnější, nevím, musíte sami vyzkoušet jak vám to pošlape.

Nejdůžitější v celém nastavení grafiky programu jsou dvě volby - zaškrtnout Use FPS Limit a ten FPS limit nastavit na 50 u PALové hry, případně 60 u NTSC. Pokud tak neučiníte, poběží vám hra nejspíše několikrát rychleji než má! Zbytek nastavte podle vlastního uvážení, případně podle toho obrázku. Klepnutím na next se dostaneme k nastavení zvuku.

ePSXe - výběr zvukového pluginu

6) Nejednoduší nastavení zvuku je vybrat plugin ePSXe SPU core - ten se nemusí vůbec nastavovat a většinou šlape v pohodě.

Pokud vám zvuk nevyhovuje a chtěli by jste se v něm trošku pohrabat, tak doporučuju skvělý P.E.Op.S. Dsound Audio Driver, který se dá nastavovat a je asi nejlepší. Pokud chcete hrát přímo Final Fantasy IX, tak zkuste lori's DirectSound Driver. S jiným pluginem mi zvuk šel docela špatně. Klepnutím na další next se dostaneme na nastavení CD mechaniky.

ePSXe - výběr CD-ROM pluginu

7) Pokud chcete načítat CD pomocí Image souborů (což doporučuji), můžete zaškrtnout a nastavit cokoliv a jít na další.

Pokud chcete cdromku používat, zvolte další plugin od týpka jménem Pete a to P.E.Op.S. CDR Driver a dejte Config pro samotné nastavení.

ePSXe - nastavení CD-ROM

V prvním výběrovém políčku vybereme buď W2K/XP - IOCTL scsi commands pokud máte WinXP, nebo W9X/ME - ASPI scsi commands pokud máte windows ME či 98.

Dále vložíme do mechaniky nějaké funkční cd na PSX a v políčku Drive vybereme mechaniku.

Potom klepneme na tlačítko Try auto-detection a tím máme další nastavení za sebou. Potvrdíme OK, dáme next a jsme v nastavení gamepadů.

ePSXe - výběr nastavení gamepadů

8) Klepnutím na Controller 1 se dostaneme do nastavení gamepadu. Stačí vždycky umístit kurzor do políčka a zmáčknout tlačítko na klávesnici či gamepadu které chceme pro vybraný pole nastavit. Pokud máte nastaveno, potvrdte OK,dejte opět next, pooom done a je hotovo.

ePSXe - nastavení gamepadu

9) Pokud chcete hru spustit z CD-ROM, stačí v menu File zvolit Run CD-ROM, pokud chcete spustit z image souboru, dejte File a tam Run ISO.

Tak a jsme u konce, nyní by jste měli být schopni úspěšně používat tento skvělý PSX emulátor.. Celý článek je sice asi psaný stylem "pro debily", ale záměrem je, aby tomu porozumněl každý, tzn i BFU.

Příště se rozepíšu ještě o používání programu, zákysech a tipech.

Díly seriálu:

  1. Návod na ePSXe poprvé - nastavení
  2. Návod na ePSXe podruhé - popis programu
  3. Návod na ePSXe potřetí - časté dotazy, problémy


Komentáře

Gravatar ikona
michael
Přidáno
článek velmi poučný dobrý.Rozjel jsem to a smažííímmm.čus.

Gravatar ikona
Rebella
Přidáno
Když spustím heu z pc ukáže se mi: program přestal pracovat..Tohle se mi zobrazuje u každé hry..Prosím nevíte co s tím?://

Gravatar ikona
Pilda
Přidáno
Rebella:
zkus si nechat zobrazit v emulátoru konzoli a mrkni se jestli se ti tam něco o tom nepíše.

Gravatar ikona
Rebella
Přidáno
Ne,nic tam nepíšou,pořád to zkouším a nic,přitom mám všechno podle návodu :/

Gravatar ikona
Pilda
Přidáno
Rebella:
bohužel těžko říct. Občas se stává, že je to chyba systému. Zkus schválně jiný grafický plugin a potom jiné ostatní pluginy, třeba zjistíš, že to padá kvůli určitému pluginu. Aktualizované ovladače grafické karty a direct X je samozřejmostí.

Gravatar ikona
Pavel
Přidáno
Dohrál jsem 1 a 2 disk teď jsem PÁD ALEXANDRIE / TRENO .Když vylezu z města do volného světa zvuk běží dál ale mám černou obrazovku a hra nejde.Zkoušel jesm dojít podle hry až na loď kde mám odjet k černým mágům a to samé hra nejde dál černá obrazovka prosím o pomoc.

Gravatar ikona
Pilda
Přidáno
Pavel:
to je známý problém. Buď použij nejnovější ePSXe, tzn 1.8.0., nebo napak jedno ze starších - 1.5.2.

Gravatar ikona
Honza
Přidáno
Mám takový problém,emulátor jsem si stáhnul,hru spustil a hrál. Uložil jsem si to a vypnul. Jenže načíst mi to nešlo(nic tam nebylo).

Tak jsem to nastavil podle vašeho návodu a chtěl jsem to zkusit. Ale hra jde Hrozně pomalu. A tím hrozně myslím fakt hrozně pomalu :D Nějaká rada ? :/ Pokud možno odpověd co nejdřív tady nebo na mail.

Gravatar ikona
KingDuck
Přidáno
KingDuck@seznam.cz musis nastavit ten FPS limit... přidej tam a uvidiš. Pouze máš špatně nastavený, chce to trpělivost a čas.

Gravatar ikona
pepek
Přidáno
Dobrý den prosím vás mám malou prosbu .Dohrál jsem parasite eve dvojku ,první cd a chtělo to druhé cd to mi nelze dát do emulátoru .U Resident evil 2 mi to šlo protože tam byl save nakonci.Děkuji

Gravatar ikona
Pilda
Přidáno
Honza:
možná na to máš moc slabé PC, vyzkoušej více her a zkus v nastavení gsdx zaškrtnout dole fast. Také si určitě zkus aktivovat ty speedhacky, hlavně ty jezdce.

pepek:
to by mělo jít, když tě to vyzve k vložení dalšího CD, tak dej v programu File a pak Change Disc a tam vyber to další CD.

Gravatar ikona
Pepek
Přidáno
Děkuji za tip .

Gravatar ikona
Josef Srpa
Přidáno
Nejdou mi nastavit sipky u oladace.

Gravatar ikona
Pilda
Přidáno
Josef Srpa:
a fungují ty šipky třeba i ve windows? Možná je problém už ve windows. Případně zkus nastavit něco jiného v pravém horním rohu nastavení těch ovladačů.

Gravatar ikona
Deny
Přidáno
Dobrý den,mám ještě doma ovladač z PS2 analogové páčky a vibrace,jo mám i od ovladače prodlužovačku co má na konci usb,tak propojení s pc není problém,neexistuje nějaký program kde bych ho ještě mohl použít... i s vibracema

Gravatar ikona
perna182
Přidáno
Dobrý den,
pod PSX Bios nejde nic stáhnout, tedy i není co kopírovat.
Šlo by s tím prosím něco udělat.

Gravatar ikona
Pilda
Přidáno
perna182:
ten bios si musíte sehnat jinde. Jeho distribuce je nelegální a proto ho tu bohužel nemám ke stažení.

Gravatar ikona
perna182
Přidáno
Aha, aspoň děkuji za info

Gravatar ikona
ASAAS
Přidáno
zdravim mam kartu ati a medzi pluginmi neni tento Pete's D3D DirectX7 Driver tak neviem aky mam pouzit

Gravatar ikona
Pilda
Přidáno
ASAAS:
ahoj, zkus ty co máš. Tenhle emulátor už dneska zvládne asi každý počítač, takže je vcelku jedno pokud zvolíš třeba i nějaký méně výkonný plugin. Hlavně aby to pak fungovalo.

Přidat komentář